Pamätníky nenarodeným deťom

V rámci projektu Sviečka za nenarodené deti sme sa rozhodli zmapovať pamätníky nenarodeným deťom, ktoré sú situované v slovenských mestách a obciach. Tieto pamätníky sú jedinou viditeľnou pripomienkou na deti, ktoré zomreli skôr, ako sa stihli narodiť. Sme vždy veľmi potešení a povzbudení, keď sa o nejakom dozvieme. Ich existencia v rôznych kútoch Slovenska svedčí o tom, že mnohým nie je ľahostajný osud nenarodených detí. Zviditeľnením ich hrobov – aj keď iba symbolických – sa tieto deti stávajú akoby skutočnejšími a tak aspoň po smrti zaujmú svoje oprávnené rovnocenné miesto medzi ostatnými. Na tejto stránke uvádzame pamätníky, o ktorých ste nám napísali. Predpokladáme, že na Slovensku môžu byť aj ďalšie takéto miesta. Preto chceme poprosiť všetkých, ktorí o takýchto pamätníkoch situovaných na verejných priestranstvách, cintorínoch a pri kostoloch vedia, aby nám zaslali údaje o presnej lokalizácii pamätníka, okolnostiach jeho vzniku a fotografie.  Tieto informácie nám môžete posielať na adresu: mariap@forumzivota.sk.

Bardejov – spomienkové miesto nenarodených detí na cintoríne sv. Michala.

Bardejov spomienkove-miesto-bardejov-2016

Bardejovská Nová Ves – posvätenie nového pomníka nenarodeným deťom spojené so svätou omšou sa uskutočnila dňa 28. októbra 2011 o 16.00 hodine v areáli rímskokatolíckeho Kostola Narodenia Panny Márie.

Pamätník nenarodeným Bardejovská Nová Ves Pamätník nenarodeným Bardejovská Nová Ves

Borovce – pamätník nenarodeným vo farnosti Borovce pri Piešťanoch bol požehnaný v nedeľu 13.septembra 2015 otcom arcibiskupom Jánom Oroschom. Nachádza sa pred farským kostolom. Je na ňom citát sv. Matky Terezy: „Nenarodené dieťa bolo od počatia vyryté do Božej dlane a povolané Bohom milovať a byť milované, nielen teraz v tomto živote, ale naveky.“ Súčasťou pamätníka je i malý zvon tzv. „umieračik“, ktorý symbolicky nemá „srdce“, a teda nikdy týmto deťom nezvonil.

Bratislava – pamätník nenarodeným na Bezručovej ulici pri Modrom kostolíku od Františka Guldana.

pamätník nenarodeným na Bezručovej ulici pri Modrom kostolíku pamätník nenarodeným na Bezručovej ulici pri Modrom kostolíku

Bratislava – Pomník, osadený pri kostole Sedembolestnej Panny Márie v Petržalke bol posvätený 23. apríla 2017 v nedeľu Božieho milosrdenstva. Dominuje mu bronzový reliéf v tvare slzy, či vajíčka. Slza ako symbol smútku nad životmi potratených detí a bolesti zo skutku hriechu – potratu. Vajíčko ako symbol zrodu života, v ktorom sa počatie odohráva, je zároveň vyjadrením nádeje. V slze uložené asi trojmesačné dieťa, je mementom všetkých nenarodených. Strohý mramorový kameň pripomína jeden z mnohých panelových obytných domov, ktoré sú pre túto lokalitu typické. Stáva sa tak akoby domovom týchto detí. Umiestnenie v blízkosti nemocnice, kde sa umelé potraty vykonávajú, bolo cielené. Neplánovaná, avšak veľmi, až bolestne výpovedná je bezprostredná blízkosť pomníka ku odpadového košu a kanálu. Ak to pôsobí na Vás rušivo, je potrebné si uvedomiť, že je to síce náhodná, no faktická výpoveď prozreteľnosti o skutočnosti, kde telíčka úmyselne potratených detí končia.

  

Budmerice – symbolický hrob na cintoríne, pri kaplnke neďaleko hrobu Jána Pálffyho.

budmerice

Čadca – pomník nenarodeným v areáli Kostola sv. Bartolomeja vo farnosti Čadca-mesto.

pomník nenarodeným v areáli Kostola sv. Bartolomeja vo farnosti Čadca

Domaniža – pamätník nenarodeným deťom na miestnom cintoríne.

Pamätník nenarodeným deťom na miestnom cintoríne Domaniža Pamätník nenarodeným deťom na miestnom cintoríne Domaniža

Dunajská Streda

dunajska-streda1

Holíč – pamätník nenarodeným deťom na miestnom cintoríne vedľa hlavného kríža.

Pamätník nenarodeným deťom na miestnom cintoríne vedľa hlavného kríža Holíč Pamätník nenarodeným deťom na miestnom cintoríne vedľa hlavného kríža Holíč

Hontianske Trsťany (okres Levice)

Horná Breznica (okres Púchov) – Požehnanie nového pomníka nenarodeným deťom bolo spojené s pobožnosťou, ktorá sa uskutočnila 2.11.2016 o 14.00h na miestnom cintoríne.

horna-breznica-red

Horné Kočkovce – symbolický hrob na cintoríne, pamätník dalo vybudovať občianske združenie S láskou k človeku v roku 2008.

Symbolický hrob na cintoríne Horné Kočkovce

Ilava

Symbolický hrob na cintoríne Ilava Symbolický hrob na cintoríne Ilava

Košice – pamätník nenarodeným na cintoríne Rozília.

Pamätník nenarodeným na cintoríne Rozília Košice Pamätník nenarodeným na cintoríne Rozília Košice

Košice – Juh – Hrobové miesto pre nenarodené deti vzniklo v Košiciach vďaka spolupráci farnosti Kráľovnej pokoja Košice-Juh a Aliancie za život, o.z.. Symboliku pomníka vysvetľuje koordinátor košickej arcidiecézy na podporu ochrany života o. Dušana Škurla: „Na náhrobnom kameni je vyobrazená hra farebných vlákien, ktoré predstavujú rozvíjajúci sa život ako činnosť Boha Stvoriteľa. Dielo je doplnené citátom 139. žalmu: ‘Utkal si ma v živote mojej matky.‘“ Hrobové miesto je pripravené na užívanie. Potrebné inštrukcie ako postupovať sa nachádzajú na stránke: hrobovemiesto.detike.eu.

kosice2 kosice

Kračúnovce – Z iniciatívy Damiány Harčarikovej v spolupráci s obecným úradom, katolíckym a evanjelickým duchovným, 30. 10. 2016 slávnostne požehnali symbolický hrob na cintoríne. „Veríme, že to bude nielen miestom spomienok, ale aj miestom uzdravenia pre mnohé ženy. Smútok sa premení na radosť a raz v nebi sa uvidíme tvárou v tvár.“

dsc_0230 dsc_0236

Lipany

SONY DSC  

Myslina – Pamätník nenarodeným je umiestnený pri bočnom východe z kostola. 5.11.2016 ho požehnal o. Dušan Škurla.

img_7528 img_7507 img_7523

Námestovo

Reportáž o pamätníku: https://www.youtube.com/watch?v=gutbd6sLKj0

Nemčiňany

Symbolický hrob na cintoríne Nemčičany

Nevoľné – pamätník nenarodeným sa nachádza pri mieste posledného odpočinku otca biskupa Rudolfa Baláža, zanieteného ochrancu nenarodeného života. V roku 2012 tu vznikol unikátny projekt – prvé spoločné hrobové miesto pre potratené deti, ktorého vznik iniciovali Magdaléna Poloňová a Jaroslav Slašťan z iniciatívy Tobiáš, následne ho schválil biskupský úrad v Banskej Bystrici. „Pomník v tvare výkričníka má pripomínať piate Božie prikázanie a jasný nesúhlasný postoj k umelým potratom,“ vysvetľuje Jaroslav Slašťan. Autorom pomníka je akademický sochár Milan Ormandík.

Pamätník nenarodeným Nevoľné Pamätník nenarodeným Nevoľné

Nitra –  pamätník je situovaný naľavo od hlavnej brány do mestského cintorína, bol vybudovaný zásluhou Aleny Rjabininovej.

Pamätník nenarodeným Nitra Pamätník nenarodeným Nitra

Ohradzany – pamätník nenarodeným deťom v areáli farského Kostola Nanebovzatia Panny Márie.

Pamätník nenarodeným deťom Ohradzany Pamätník nenarodeným deťom Ohradzany

Poprad – pamätník sa nachádza na mestskom cintoríne v miestnej časti Veľká.

Pamätník nenarodeným deťom Poprad Pamätník nenarodeným deťom Poprad

Poproč ( okres Košice a okolie) – 1.11. 2017, na sviatok Všetkých svätých, bol na obecnom cintoríne v Poproči požehnaný pamätník nenarodeným deťom.  Duchovný otec, ThDr., HALic. Štefan Angelus Kuruc, PhD., ho požehnal a   veriacim  pri tejto príležitosti pripomenul, že u Boha nie je zabudnutá žiadna duša. Toto miesto má všetkým pripomínať deti, ktoré sa nestihli narodiť pre tento svet, no narodili sa pre nebo.

Považské Podhradie – pamätník je situovaný pri farskom kostole.

Pamätník nenarodeným deťom Považské Podhradie Pamätník nenarodeným deťom Považské Podhradie

Prestavlky – Hrobové miesto pre nenarodené deti v obci Prestavlky neďaleko Žiaru nad Hronom má 14 miest. Vzniklo z podnetu občianskeho združenia Tóbi, v spolupráci s farárom Jánom Holbíkom a samosprávou obce Prestavlky. Podľa Magdalémy Poloňovej z o.z. Tóbi: „dôstojná rozlúčka a pochovanie tielka potrateného dieťaťa umožňuje matkám rýchlejšie sa vyrovnať so stratou dieťatka a zmierniť postabortívny syndróm.“

prestavlky

Prešov – pamätník sa nachádza v parku pred gynekologickou nemocnicou v Prešove.

Pamätník nenarodeným deťom Prešov Pamätník nenarodeným deťom Prešov

Púchov – symbolický hrob na cintoríne, pamätník dalo vybudovať občianske združenie S láskou k človeku v roku 2005

Symbolický hrob Púchov

Rajecká Lesná

Rajecké Teplice

 

Rimavská Sobota

Pamätník nenarodeným deťom Rimavská Sobota Pamätník nenarodeným deťom Rimavská Sobota

Rišňovce – Pamätník umiestnený na cintoríne bol postavený v roku 2014. Vyhotovený je z liateho pieskovca a jeho tvorcom je Pavol Slezák z Borinky.

20161111_142252

Senec

senec senec2

Senica – pamätník nenarodeným v Senici bol posvätený 1.11.2017 po pobožnosti za zomrelých.

Snina – kaplnka nenarodených

Stará Ľubovňa – 1. 11. 2013 pán dekan Pavol Lacko za hojnej účasti veriacich posvätil tabuľu nenarodeným deťom. „Vyslovujeme poďakovanie tým, ktorí sa pričinili o to, že na našom cintoríne je umiestnená tabuľa nenarodeným deťom. Zvlášť vyjadrujeme poďakovanie nášmu farníkovi, pánovi Petrovi Dziakovi, ktorý túto tabuľu zhotovil na vlastné náklady,“ píše nám Štefan Hrbček.

Studienka (pri Malackách)

Pamätník nenarodeným deťom Studienka

Svätý Jur – Vznik hrobového miesta vo Svätom Jure iniciovala rodina Mihaľová, a to v spolupráci s pánom farárom Pavlom Póšom. Vytvorenie pomníka objednali u akademického sochára zo Žiliny Milana Opalku. Symboliku pomníka objasňuje Zuzana Mihaľová: „Dve tabule z hnedej žuly z Japonska predstavujú matku a otca nenarodeného dieťaťa, ktorí spolu splývajú v jednote. Obraz nenarodeného dieťaťa je vytvorený utkaním do skla, tak aby zobrazoval žalmický výrok Proroka Jeremiáša: ‘Skôr ako sa ťa utkal v matkinom lone, poznal som ťa.’ Cez priehľadné sklo preniká očisťujúce svetlo tak, aby vyjadrovalo slová Ježiša Krista: ‘Ja som svetlo sveta.‘“

svaty-jur svaty-jur0

Svit – na miestnom cintoríne vo farnosti sv. Jozefa Robotníka. Projekt pripravila s. M. Tarzícia Kropiľáková, AM Dielo podporili veriaci z farnosti i okolia, významným spôsobom prispel aj terajší rožňavský diecézny biskup Mons. Stanislav Stolárik, ktorý bol hlavným celebrantom svätej omše a pamätník vo Svite posvätil. Bonusom celej udalosti boli, že veriaci si mali možnosť uctiť relikvie sv. Gianny Beretty Mollovej, ktorej život bol neochvejne spätý s ochranou ľudského života od počatia. Pamätník je vytvorený z prírodného spišského travertínu v tvare srdca. Práve ono je „kolískou lásky“.  V ňom sú vytesané dve menšie srdcia – srdce matky a srdce dieťaťa. Sú rovnako veľké a to kvôli tomu, aby poukázali na to, že každý ľudský život treba absolútne rešpektovať a chrániť už od chvíle počatia. 

Šahy – Pamätník nenarodeným deťom vznikol z iniciatívy viacerých mamičiek v spolupráci s mestom Šahy a s pánom farárom. Vyhotovila ho kamenárstvo paradiso-india. Dňa 30.11.2016 ho slávnostne odhalil a požehnal otec Gerhard Glazer Opitz. Vo svojej kázni preukázal na hodnotu ľudského života a na dôstojnosť každého počatého života.

sahy

Šaštín – Stráže

Prvý pomník v Šaštíne-Strážach, sa nachádza na cintoríne v časti Stráže. Bol požehnaný 23. marca 2014 ku Dňu počatého dieťaťa správcom farnosti don Jozefom Pӧstényim SDB. Pomník financovali z príspevkov farníkov a farského úradu. Druhý pomník sa nachádza sa na cintoríne v časti Šaštín a bol požehnaný 1. novembra 2015 počas dušičkovej pobožnosti správcom farnosti don Jozefom Pӧstényim SDB. Pomník bol financovaný z príspevkov farníkov a farského úradu.

straze-k-27 sastin-1

Šúrovce

img_20161029_110354 img_20161029_192022

Tesárske Mlyňany – Z iniciatívy miestneho kňaza farnosti Tesárske Mlyňany vdp. Petra Kukučku osadený za farským kostolom kamenný pomník nenarodeným deťom. Dňa 25.3.2017 na Deň počatého dieťaťa bol pomník posvätený. Tento deň je pre našu farnosť zvlášť významný, nakoľko farský kostol nesie titul Zvestovanie Pána. Na pomníku je citát sv. Jána Pavla II.: „Boh zveruje človeka človeku“ a biela slza s plodom dieťaťa. Plod dieťaťa v bielej slze je symbolom nielen kajúcich rodičov plánujúcich ukončenie tehotenstva, ale aj slzou ľútosti rodičov túžiacich po dieťati. Biela farba je v tomto prípade farbou nádeje zo spoločného stretnutia v nebi.

Trenčianska Teplá – symbolický hrob na cintoríne

Pamätník nenarodeným Trenčianska Teplá

Veľké Kostoľany – pamätník sa nachádza na jednom z vonkajších pilierov Kostola sv. Víta.

Pamätník nenarodeným Veľké Kostoľany Pamätník nenarodeným Veľké Vozokany

Veľké Vozokany – pamätník sa nachádza vedľa kostola

Vozokany

Vráble – pomník nenarodeným deťom, ktorý vznikol z iniciatívy jedného mladého páru, bol posvätený v júni 2015

Vysoká nad Uhom – Autorom súsošia matky s dieťaťom v životnej veľkosti je Martin Hudaček, ktorého pamätníky stoja aj na iných miestach Slovenska.

hudacek_pamatnik

Zbehy pri Nitre – pamätník, pri ktorým sa matky modlia za svoje mŕtve deti, ale aj deti za svoje zosnulé mamy; požehnaný bol 1. novembra 2012

Žiar nad Hronom – pamätník nenarodeným deťom je umiestnený na miestnom cintoríne .

Pamätník nenarodeným Žiar nad Hronom Pamätník nenarodeným Žiar nad Hronom

Ďalšie pamätníky nenarodeným deťom sa nachádzajú v Kotešovej v okrese Bytča, v Pezinku-Griňave, v Podolínci, vo Višňovom.